Základní škola a Mateřská škola Křtiny > Aktuality > Projektový den "Co nevyčteš z displeje"

Projektový den "Co nevyčteš z displeje"

Zaslal petrlukas 13. února. 2017

Projektový den „Co nevyčteš z displeje“

Poslední lednový den jsme kromě rozdávání pololetního vysvědčení věnovali projektu „Co nevyčteš z displeje“. Šlo o projekt z oblasti environmentální výchovy zaměřený na výrobu, používání a hlavně recyklaci mobilních telefonů. Žáci jednotlivých tříd se zabývali historií mobilů, funkcemi a aplikacemi, které nám dnešní telefony nabízejí, žáci vyšších ročníků také tím, jak vůbec mobilní sítě i samotné přístroje fungují. Důležitou součástí projektu bylo zjišťování, z čeho se telefon skládá a jakých surovin je třeba k jeho výrobě. Možná vás to překvapí, ale k výrobě mobilu je potřeba přes 50 různých surovin, z nichž podstatnou část tvoří kovy, jejichž rudy těží často nezletilí nádeníci v nelidských podmínkách afrických rudných dolů. O tom svědčí dokumentární film Krev v mobilech, z nějž viděli žáci různě dlouhé ukázky. Dotazníkovým šetřením, které prováděly samy děti, jsme zjistili, že momentálně se v šuplících domácností našich žáků nachází 344 nepoužívaných telefonů. Z nich se nám podařilo k recyklaci přinést 36 kusů, což je přibližně 10,5 %. Doufáme, že jde jen o první vlaštovky, za kterými bude následovat mnohonásobně větší hejno. Vždyť kdyby Češi odevzdali k recyklaci všechny mobily, které leží bez užitku doma, nemuselo by se zbytečně vytěžit například 2800 kg stříbra, 272 kg zlata nebo 11,6 tun mědi.

Proto se zkusme všichni společně zamyslet, zda by nestálo za to, znovu prohlédnout zásuvky, odevzdat nepoužívané mobily k recyklaci a přihlásit se tak svým jednáním k odpovědnosti za budoucnost naší planety.

Fotografie z projektového dne můžete vidět ve fotogalerii.

Napsala Mgr. Ivana Majerová