Milí žáci, zkontrolujte si řešení samostatných prací. Opravdu dlouho trvalo, než práce odevzdali všichni žáci. Se všemi jsem v nějakém kontaktu a přístup k technice mají všichni. Příští práci už nebudu prodlužovat.

Kontrole prací věnujte zvýšenou pozornost. Pokud jste neměli něco správně, promyslete si správnou odpověď, protože až se vše vrátí, budeme muset z učiva napsat písemky.

Řešení práce Otázky a úkoly

Řešení Opakování

Zápis do sešitu

Světlo a stín

Stín je prostor za neprůsvitným tělesem, kam neproniká světlo ze zdroje.

Plný stín – temný prostor vzniklý za předmětem, např. ve stínu stromu nebo budovy  se schováme v létě,

Vržený stín – na ploše stínítka, na zemi, na zdi, atd. - pozorujeme obrys tělesa

Polostín – prostor, do něhož vniká světlo jen z některého zdroje, např. když je na pódiu herec a svítí na něj více světel, pozorujeme polostíny.

Světlo a stín:

• · Stín vzniká vždy na opačné straně, než je zdroj světla.
  • · Velikost stínu závisí na vzdálenosti zdroje světla.
  • · Při osvětlení neprůhledného tělesa více zdroji světla z různých míst vzniká několik polostínů.
  • · Typickým využitím stínu jsou sluneční hodiny, které jsou zkonstruovány tak, aby podle toho, odkud svítí Slunce, pomocí stínu, ukazovaly správný čas.

Zatmění Slunce

(Předpokládám, že pohyb Měsíce znáte ze zeměpisu.)

Zatmění Slunce nastává, když se před sluneční kotouč nasune kotouč Měsíce. Měsíc vrhá stín na Zemi. Z míst na Zemi, která jsou ve stínu, pozorujeme úplné zatmění Slunce. Z míst, kde je na Zemi polostín, vidíme částečné nebo prstencové zatmění.

Nakreslete zatmění Slunce do sešitu. Inspirujte se obrázky v učebnici nebo na internetu.