"Září, září, na léto jde stáří,

zlaté slunce září

malátně a s únavou" ...

Tak zní první slova písně od Zdeňka Svěráka. My jsme tento měsíc započali tradičně a oslavně v átriu školy hymnou České republiky, proslovem pana ředitele, pana starosty a pana faráře.

Než jsme se nadáli, už jsme psali první testíčky a prověrky, abychom zjistili, kolik jsme toho přes prázdniny zapomněli. Naštěstí jsme moc šikovní a nezapomněli jsme skoro nic. Až na pár drobností si toho pamatujeme hodně.

A aby nás paní učitelka za naši snahu nějak odměnila, zařídila nám dobrodružnou Regionální vycházku, kterou absolvujeme každý rok, ale tentokrát byla o jeskyních.

Vypravili jsme se autobusem směrem na Adamov, vystoupili jsme na zastávce Adamov - Stará huť. Chvilku jsme se rozkoukávali a najednou slyšíme skřípění brzd. Otočíme se a vidíme auto, které prudce zatáčí a za koly auta dým od brzdících pneumatik. Všichni jsme se podivili, co to je za "divočáka" a on to byl náš pan průvodce.

Nejprve jsme dostali poučení o bezpečnosti a chování v jeskyni, pak jsme se dozvěděli, co nás bude čekat a nezbývalo, než se vydat na cestu. Naše první kroky směřovaly k jeskyni Jáchymka. Prohlédli jsme si její útroby a zahlédli jsme i pár spících netopýrů. Museli jsme se proto chovat tiše, abychom je nerušili.

Poté jsme se vydali směrem k Býčí skále. U chaty jsme snědli svačiny, schovali batohy do chaty a hurá do "Býčiny". Tam nás čekal výklad pana průvodce a na konci naší cesty jeskyní i "Dračí smyčka" pro odvážlivce. Odměnou nám byl ohýnek a opékané špekáčky. Pak už jsme museli na autobus a zpátky do školy.

Vycházka se nám moc líbila. Rodiče prominou, ale heslo dne bylo: "Kdo se nezašpiní, není jeskyňář."