Kontrola: Převeď na základní jednotky

1)    520 cm = 5,2 m

2)    900 cm2 = 0,09 m2

3)    120 l(litrů) = 0,12 m3

4)    1,8 g/cm3 = 1800 kg/m3

5)    5 min = 300 s

6)    0,8 MW = 800 000 W

7)    6,5 kN = 6 500 N

8)    3,2 t = 3 200 kg

9)    750 g = 0,75 kg

10) 100 mA = 0,1 A

 

 

JADERNÝ REAKTOR 

Jaderný reaktor je zařízení, v němž se uskutečňuje řízená jaderná reakce štěpení jader uranu. (Reakci řídí lidé, kontrolují počet neutronů, aby se nespustila řetězová jaderná reakce.)

 

Obrázek
 

Nejdůležitější části jaderného reaktoru:

  • PALIVOVÉ ČLÁNKY poskládané do PALIVOVÉ TYČE - konstrukčně vhodně upravená tyč obsahuje štěpný materiál uzavřený v obalu, který zadržuje produkty štěpení a zabraňuje reakci mezi štěpným materiálem a chladivem.

 

  • MODERÁTOR - látka, která snižuje rychlost neutronů vznikajících při štěpné reakci na hodnotu potřebnou k vyvolání štěpné reakce dalšího jádra - např. grafit, voda. V Dukovanech se používá voda.

 

  • REGULAČNÍ TYČE - tyče umístěné v aktivní zóně reaktoru vyrobené z materiálu, který silně absorbuje neutrony, sloužící k řízení řetězové reakce v jaderném reaktoru - materiál: bor, kadmium. Regulační tyče se mohou do reaktoru podle potřeby zasouvat, aby se zpomalily jaderné reakce, případně úplně zastavily.

 

Důležité: Jaderné reakce probíhající v jaderném reaktoru způsobí zahřátí paliva. Voda, která slouží jako zpomalovač neutronů (moderátor) a chladič současně se ohřeje na 300°C. Protože je v potrubí pod velkým tlakem jedná se stále o vodu a ne o vodní páru. Toto potrubí, ve kterém se vede voda od paliva do parogenerátoru, se nazývá primární okruh. Potrubí s takto zahřátou vodu následně ohřívá vodu v parogenerátoru – sekundární okruh. Zde už se voda přeměňuje na páru a roztáčí turbínu.

Jaderný reaktor je tedy takový kotel, který slouží k ohřátí vody. Jeho výhodou na rozdíl od kotle na tuhá paliva je to, že do jaderného reaktoru se nepřikládá často. Palivo se obměňuje jednou za 4-5 roků.

 

Doporučuji shlédnout na youtube Jak funguje jaderná elektrárna z cyklu Nezkreslená věda.

Kdyby jste někdo měli nějaký problém, tak zde se můžete ptát.
Prosím:
A) Nespamujte, prosím jen dotazy k tématu.

B) Vždy se podepište - do políčka Název.

C) V případě nevhodných komentářů budu muset diskuzi zrušit.

Komentáře

Zanechat odpověď(Váš e-mail nebude veřejně zobrazen.)