Základní škola a Mateřská škola Křtiny > Aktuality > Ekopobyt Švýcárna pohledem žáka

Ekopobyt Švýcárna pohledem žáka

Zaslal dagmarbibrova 21. června. 2014

EKOPOBYT  ŠVÝCÁRNA 11. – 13.6. 20142. a 4. třída

Ráno ve středu jsme se všichni sešli ve škole. Rodiče Filipa Kozla nám odvezli zavazadla na Švýcárnu a my jsme se s nadšením přemístili autobusem na místo. Po příjezdu jsme se ubytovali do hezkých pokojů. Pak na nás už čekala Hanka, Lumír a Soňa, kteří nám připravovali program. Nejdříve jsme hráli seznamovací hry, pak jsme se rozdělili do čtyř skupin na Lichtenštejny, Šternberky, Salmy a  Pernštejny.

Dostávali jsme kartičky (kousky map panství) podle šikovnosti daných skupin, které nás motivovaly k co nejlepším výkonům. Po obědě nás čekalo lovení živočichů v potoce a stopování pohybu zvířat v přírodě. Večer jsme měli v programu řemeslné dílničky. Ještě jsme si stačili pochutnat na nanukových dortech, které nám přivezl pan ředitel a na jahodách od pana Moučky. Za chvíli byla večerka a my jsme si povídali o prvním hezkém dni.

Druhý den jsme se probudili ještě před budíčkem. Snídaně byla moc dobrá. Na  programu dne byl celodenní výlet k Máchovu pomníku. Cestou se jednotlivé skupiny rozdělily na lovce, šamany a vědmy. Procházeli jsme jeskyní Jáchymkou a kolem několika studánek. Na památníku jsme vymýšleli a předváděli šamanské tanečky. Večer na nás čekala výprava za poustevníkem Jáchymem do jeskyně Jáchymka, kde jsme prodělali kouzelný rituál, jehož cílem bylo zbavit se nějaké naší špatné vlastnosti. Této noci se nám obzvlášť dobře spalo.

Třetí den po probuzení se většina z nás zbalila ještě před snídaní. Byli jsme z toho všichni smutní, že naše škola v přírodě tak rychle utekla. Všechny skupiny se pustily do vytváření panství s pomocí kartiček, které dané skupiny získaly. Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny. Čtvrťáci šli do muzea Staré hutě v Josefově a druháci dělali bezinkovou limonádu, kopřivový čaj a pomazánku z bylinek. Pak jsme se vyměnili. Program jsme prokládali naší oblíbenou vybíjenou. Na rozloučenou jsme všichni dostali titul a glejt hraběte nebo hraběnky ze Švýcárny. Rodiče Kuby Novohradského nám ke škole odvezli zpátky naše zavazadla. My jsme se rozloučili  se všemi ze Švýcárny, hlavně se psem Jahodou, s morčecími slečinkami a králíkem Rudolfem. Pak už jsme se odebrali pěšky zpátky domů do Křtin. U školy jsme si vyzvedli kufry a spokojeně šli domů. Doma jsme všichni vyprávěli, co jsme na Švýcárně pěkného zažili.

Napsal: Martin Zouhar a ostatní Lichtenštejnové