Základní škola a Mateřská škola Křtiny > Aktuality > Jak jsme oslavili výročí 100 let od vzniku republiky

Jak jsme oslavili výročí 100 let od vzniku republiky

Zaslal petrlukas 31. října. 2018

28. říjen, den 100. výročí vzniku Československé republiky, vyšel letos na neděli, a tak se pro nás stal svátečním i předcházející pátek, kdy jsme si tento slavný den připomněli v naší škole.Ráno jsme si připnuli trikolóry a společně vyrazili k nové lípě, která byla zasazena uprostřed obce právě u příležitosti oslav vzniku našeho novodobého státu. Zazpívali jsme českou hymnu a poté pronesl pan ředitel několik slov, jimiž nám připomněl význam událostí, které se odehrály před sto lety, ale také další významné milníky a osobnosti našich dějin. Slavnostní shromáždění jsme ukončili zpěvem písně Ach synku, synku a potom jsme se po jednotlivých třídách vypravili do okolí Křtin k různým pomníčkům, které zde v uplynulých stech letech vznikly jako připomínka nejrůznějších dějinných událostí.  Celé dopoledne jsme završili návštěvou místní cukrárny, ve které je nainstalována výstava týkající se 100. výročí vzniku republiky. Na této výstavě se svými výtvarnými pracemi podíleli také žáci naší školy. Žáci 8. a 9. ročníku měli místo vycházky projektový den „Umím nás bránit“, který pro ně uspořádal spolek PRESAFE z. s, za podpory Ministerstva obrany. Úvodní část byla věnována teoretické přípravě vztahující se k řešení mimořádných událostí. Žáci byli následně rozděleni do skupin a tyto skupiny se pohybovaly po pěti praktických stanovištích (laické poskytování první pomoci, orientace v prostoru a evakuace, přežití v přírodě, městě, instituci, sebeobrana a komunikace s cizí osobou, bezpečná manipulace se zbraněmi a střelivem – branná povinnost), kde se žáci jednak dozvídali základní informace o stanovišti a dále si na vlastní kůži vyzkoušeli konkrétní dovednosti, potřebné k řešení mimořádných událostí Závěrečnou aktivitou byla prověrka fyzické zdatnosti, při níž si žáci vyzkoušeli a ověřili své fyzické možnosti potřebné při řešení mimořádné události.

Fotografie z činnosti  1. stupně ZŠ můžete vidět zde.

Fotografie z činnosti 2. stupně  ZŠ můžete vidět zde.